I september legger Schemes Quartet ut på en omfattende turné i Agder, Vestfold og Telemark med hele ti konserter fra Flekkefjord i vest til Horten i øst. Turnéen markerer starten på høstsesongen for mange jazzklubber i regionen, og publikum kan glede seg til å oppleve et av landets mest spennende unge jazzband live.
– «Vi gleder oss utrolig masse til denne turnéen. Det gjør virkelig noe med samspillet å få spille ti konserter på rad! Det er også alltid ekstra stas å komme hjem til Sør-Norge», sier Veslemøy Narvesen.
Framtiden i norsk jazz er her nå
Schemes Quartet – eller bare Schemes – har blitt kalt “en av de mest spennende jazzkvartettene om dagen”. Kvartetten består av Veslemøy Narvesen på trommer, Bendik Lundsvoll på bass, Oliver Skou-Due på piano og Brede Sørum på saksofon. Alle bandmedlemene er aktive i en hel rekke band og prosjekter, som Brede Sørum Quartet, Mall Girl og Trondheim jazzorkester. Veslemøy Narvesen er det nye stjerneskuddet på den europeiske trommescenen som har et prosjekt i eget navn som både har gitt ut en kritikerrost debutplate og spilt med KORK.
Som kvartett møttes Schemes på jazzlinja i Trondheim i 2021, og har siden blitt kjent for sin ukonvensjonelle og kontrastfylte musikk der improvisasjon leder veien for lyriske og moderne komposisjoner. Med et intenst og lyttende samspill, og en åpenhet for musikalske impulser, byr Schemes på en uforutsigbar og gripende reise i samtidsjazzen. Alle fire i bandet bidrar med komposisjoner, og musikken spenner fra vakre, melodiske strekk til frie og samtidsmusikalske landskap. Musikken er inspirert av jazzscener i Berlin, New York og Skandinavia, med referanser til alt fra klassisk impresjonisme, grunge-harmonikk og pop-beats til strukturer fra den moderne jazzscene. Navn som Keith Jarrett og Immanuel Wilkins kan nevnes som inspirasjoner.
De siste årene har de spilt på festivaler som Copenhagen Jazzfestival, Mandaljazz, Oslo Jazzfestival og Dølajazz. Høsten 2024 kom debutalbumet «Embrace» til strålende anmeldelser og våren 2025 ble de trukket ut som ett av åtte band i den prestisjetunge Jazzintro-konkurransen. Nå står endelig Agder, Vestfold og Telemark for tur!
Klubbhøsten er i gang
Mange klubber har sine første konserter nå i august og september og for noen er dette høstens første konsert.
– «Endelig er det høst og tid for klubbkonserter! Og det kan være lett å glemme, men det betyr utrolig mye for både bandet og de frivillige i klubbene at publikum møter opp. Jeg håper mange kommer på konsertene og får med seg denne strålende kvartetten!», sier daglig leder i Sørnorsk Jazzsenter, Sigrun Tara Øverland.
Besetning:
Veslemøy Narvesen – trommer, Bendik Lundsvoll – bass, Oliver Skou-Due – piano og Brede Sørum – saksofon
Turnérute:
Onsdag 10/9 Kristiansand jazzvesen / Torsdag 11/9 Arendal jazzklubb / Fredag 12/9 Risør jazzklubb / Lørdag 13/9 Flekkefjord jazzklubb / Søndag 14/9 Mandal jazzklubb / Tirsdag 16/9 Horten Jazz Club / Onsdag 17/9 Urijazz / Torsdag 18/9 Larvik jazzklubb / Fredag 19/9 Bø jazzklubb / Lørdag 20/9 Grenland jazzforum