Grenland Jazzforum arrangerer SMOG for 7. gang i Porsgrunn fredag 28.desember
Foto: Lasse Berre / Rikskonsertene
BESTILLINGSVERK FRA ALBATROSH
Siden 2006 har Grenland Jazzforum (GJF) i tillegg til den ordinære konsertvirksomheten, stått for SMOG i Porsgrunn i romjula. Årets hovedattraksjon er et nytt bestillingsverk fra duoen Eyolf Dale og Andrè Roligheten.
Komponiststøtte fra Norsk Kulturråd muliggjorde bestillingen og etter GJFs oppdrag har Albatrosh også mottatt det prestigefylte stipendet fra Molde Jazzfestival. Duoen har de siste årene gjort seg sterkt bemerket både her til lands og utenfor landets grenser, med omfattende turnévirksomhet og positiv presseomtale fra bl.a. The Guardian, New York Times samt en mengde Europeiske aviser. Komponistene har satt sammen en besetning med Helge Andreas Norbakken, Per Zanussi og Thomas T. Dahl. for å realisere visjonen om en bandutgave av duoen. Asle Karstad vil stå for lyddesign og ivarta verkets kunstneriske visjon.
SMOG satset i fjor stort på å presentere jazzstjerner som Jon Balke, Terje Isungset og Marilyn Mazur. I år har Grenland Jazzforum valgt å fokusere det på det etablerte musikkmiljøet i Grenland.Et samarbeidsprosjekt av jazz og litteratur har sin urpremiere på årets SMOG. Poesi og kortprosa fra lokale forfatterstemmer får en annen form akkopampagnert av de etablerte improvisasjonsmusikerne Rune Klakegg, Andrè Kassen, Stig Sjøstrøm og Jan Olav Renvåg.
Videre preseteres vokalisten Synne Sanden og hennes band Chili Vanilla. Sanden er fra Treungen og nykommer i den lokale jazzfamilien. DIS avslutter årets SMOG og er et stjernelag av musikerne Stig Sjøstrøm, Guttorm Guttormsen, Kalle Bratsberg, Ove Iberg, Leif Winther og Rune Klakegg. Prosjektbandet tar oss med tilbake til jazzrockens nyskapende gullalder.
Se mer www.grenlandjazzforum.com
og eyolfdale.no