Unge musikere mellom 16 og ca. 20 år som ønsker å få trening og skolering i storband og improvisasjons-spill, oppfordres til prøvespilling 09., 10. og 11. sept. i henholdsvis Kristiansand, Arendal og Skien.
Prøvespillingen for Sørnorsk Ungdomsstorband – forkortetSNUS – vil finne sted;
– i Kristiansand fredag 09. september fra kl. 15.30 på Universitetet i Agder,
– i Arendal lørdag 10. september fra kl. 10.00 i kulturskolens lokaler i Arendal Gamle Rådhus,
– i Skien søndag 11. september fra kl. 14.00 på Skien videregående skole.
Spiller du saksofon, trompet, trombone, piano, gitar, bass, trommer eller synger og er nyskjerrig på jazz og improvisasjon, så ikke nøl med å melde deg på til prøvespill! Vi vil gjerne ha med musikere fra alle tre fylkene i regionen; Vest-Agder, Aust-Agder og Telemark.
Påmeldingsskjema og mer informasjon finner du ved å gå inn på Sørnorsk Ungdomsstorband-siden vår.
Info og noter til prøvespill finner du også ved å klikke deg inn på denne siden.
Her følger litt informasjon om bandet og tilbudet:
Sørnorsk Ungdomsstorband er et regionalt ensemble som administreres og drives av Sørnorsk jazzsenter.
Bandet er et tilbud for musikkutøvende ungdom i alderen 16 til ca. 20 år i Telemark og Agderfylkene – den geografiske regionen som Sørnorsk jazzsenter betjener.
Sørnorsk jazzsenter har lenge sett det som spesielt viktig å hjelpe musikkungdom i regionen som ønsker å utdanne og utvikle seg som jazzmusikere. Vår oppgave er å tilrettelegge tilbud for ungdom primært før de er kommet inn i høyere musikkutdanning. Sørnorsk Ungdomsstorband er en av våre viktigste satsinger på dette området.
I Sørnorsk Ungdomsstorband får musikerne anledning til å utvikle sine ferdigheter som utøvere og ensemblemusikere i storbandformatet.
Målgruppen er ungdom fra musikkskoler, korps, rockeverksteder og annen organisert eller uorganisert musikkaktivitet. Bandet samles til helgesamlinger for øvelse og konserter 4 til 5 ganger i året. Samlingene og konsertene foregår på forskjellige steder i de tre fylkene. Det jobbes med improvisasjon, ensemblespill og sjangerforståelse. Musikalsk leder er Tore Bråthen som til daglig arbeider ved Rytmisk linje på Institutt for musikk på Universitetet i Agder. Han har med seg 3 hjelpeinstruktører på samlingene, og disse tar seg av de ulike instrumentgruppene i bandet. De spiller også med i bandet.
Det koster ikke noe å være medlem i Sørnorsk Ungomsstorband annet enn egne reiseutgifter til samlingene.
Hva spiller bandet? Storband kan brukes til mangt!
Storband er en ensembleform som kan brukes til utrolig mye forskjellig musikk. Repertoaret spenner over flere stilarter, alt fra ”easy swing jazz” til moderne funk.
Tore Bråthen legger vekt på at musikerne i bandet skal få prøvd seg på et bredt spekter av storbandmusikk. ”Det er viktig at både musikere, unge som eldre, og publikum får kjennskap til hva et storband kan brukes til. Samtidig er det viktig å presentere jazz i mange farger”, sier han.